
Jak powstaje cellulit?
Cellulit to efekt nierównomiernego rozłożenia komórek tłuszczowych, które są przerośnięte, zbite w grudki. Otacza je mieszanka wody i produktów ubocznych przemiany materii – toksyn. Dodatkowo toksyny sprawiają, że lipidy dalej ulegają rozrostowi. Co więcej, rozrastające się lipidy uciskają naczynka, przez co usunięcie toksyn, a także rozbitych lipidów jest niemożliwe. Wszystko to sprawia, że cellulit postępuje.
Szacuje się, że 99% osób cierpiących na cellulit to kobiety. Wynika to z kilku przyczyn budowy tkanki tłuszczowej. Cellulit u mężczyzn nie występuje praktycznie w ogóle, gdyż mają oni inną budowę tkanek. U kobiet tkanki łączna i tłuszczowa ułożone są poziomo, a u panów na ukos. Dlatego u kobiet nierówności w tkance tłuszczowej stworzą nierówności również w tkance łącznej, ale u panów już nie, gdyż grudki wpasują się w tkankę łączną.
Przyczyn powstawania cellulitu może być wiele i nie zawsze jest to nadmiar tkanki tłuszczowej. Szczupłe kobiety również zmagają się z tą dolegliwością. Nie zmienia jednak faktu, że nadmiar tkanki tłuszczowej to jedna z przyczyn pojawienia się cellulitu.
Rodzaje cellulitu
Wyróżniamy trzy rodzaje cellulitu:
Cellulit tłuszczowy – większość osób, obserwująca u siebie cellulit, od razu uznaje, że jest to cellulit tłuszczowy. Wynika to ze stereotypu, że wyłącznie przerost tkanki tłuszczowej wpływać może na pojawienie się zmian. To jednak tylko jedna z przyczyn, wiążąca się właśnie w tym konkretnym rodzajem cellulitu. Przyczyną pojawienia się cellulitu tłuszczowego jest nadmiar komórek tłuszczowych, które mogą pojawić się między innymi w wyniku nagłego przyrostu wagi. Lipidy z czasem formują grudki. Naciskają one naczynka, przez co toksyny z tkanek nie mogą być skutecznie odprowadzane, a zalegając powodują dalszy rozrost lipidów. W przypadku cellulitu tłuszczowego może pojawić się bolesność podczas ucisku. W walce z problemem ogromne znaczenie ma eliminowanie właśnie komórek tłuszczowych.
Cellulit wodny – genezą tematu są problemy z krążeniem krwi i limfy. Mogą one wynikać np. z siedzącego lub stojącego trybu pracy. W efekcie w tkankach zatrzymywana jest woda oraz toksyny, które to powodują przerost lipidów i w efekcie powstanie charakterystycznych nierówności. Cellulit wodny mają najczęściej szczupłe osoby. W przypadku takich zmian, można też mieć problemy z opuchlizną przed miesiączką. W przypadku cellulitu wodnego bardzo ważne jest przywrócenie równowagi wodnej poprzez poprawę krążenia, co pomoże usunąć nadmiar wody oraz toksyny. W przypadku osób pracujących w biurach lub innych zawodach wymagających wielogodzinnego siedzenia lub stania, dobrze jest zacząć spacerować. Zacząć można nawet od kilkunastominutowych spacerów każdego dnia.
Cellulit cyrkulacyjny – stanowi połączenie cellulitu tłuszczowego i wodnego. Powstaje on w wyniku jednoczesnego przyrosty lipidów oraz gromadzenia wody i toksyn. Przyczyną może być również nagły przyrost wagi, gdyż w takiej sytuacji często pojawia się również problem z mikrokrążeniem.
Przy tym rodzaju cellulitu należy zwrócić taką samą uwagę na walkę z tłuszczem, jak i nadmiarem wody oraz toksyn. Konieczne będzie połączenie zdrowej diety z ćwiczeniami.
Kilka sposobów na ujędrnienie skóry
Regularne ćwiczenia są ważnym sposobem na utrzymanie zdrowia i dobrego wyglądu. Niektóre rodzaje ćwiczeń mogą również pomóc ograniczyć skutki starzenia się skóry.
Dostępnych jest wiele różnych żeli ujędrniających, kremów, plastrów i innych produktów do miejscowego radzenia sobie z obwisłą skórą, cellulitem.
Dieta odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowia skóry: mogą mieć działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe.
Szczególnie polecam Wam Terapię Bańką chińską
Stawianie baniek należało do metod zdrowotnych wykorzystywanych już w czasach starożytnych. Bańkami można było leczyć objawy grypy, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, objawy kaszlu czy gardła. Z czasem zaczęto wnikliwiej badać ich działanie znajdując korzystny wpływ na zdrowie oraz powiązanie z procesami zachodzącymi wewnątrz organizmu. Zaczęto korzystać z nich bardziej świadomie, a obecnie stała się to niemal osobną dziedziną leczenia. Terapia bańkami ma za zadanie przywrócić równowagę (homeostazę) organizmu, pobudzić układ odpornościowy i zainicjować proces samoleczenia. Stosowana jest najczęściej w infekcjach górnych dróg oddechowych, ale też chorobach układu kostno-stawowego (zapaleniu stawów), zaburzeniach układu trawiennego i nerwowego (nerwobólach, mięśniobólach), przy migrenie, rwie kulszowej czy zespole jelita drażliwego. Bańki, ale te chińskie, (gumowe albo silikonowe) wykorzystywane są również do usuwania napięcia mięśniowego. Wykonywany jest wtedy specjalny masaż, który pozwala nie tylko rozluźnić spięte włókna, ale też pomaga zredukować cellulit, zmniejszyć widoczne rozstępy, wysmuklić sylwetkę, jak również ma działanie relaksacyjne.
Poprawa jakości skóry, relaks mięśni, gładka skóra?
Tradycyjne gumowe bańki chińskie są bardzo intensywne i mogą powodować siniaki i silne przekrwienie skóry. Ja osobiście mam skórę naczynkową i mocny masaż bańką chińska powodował u mnie silne przekrwienie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Ostatnio odkryłam silikonowe bańki chińskie, które są stanowczo delikatniejsze i też świetnie masują, pojędrniają skórę. Masaż silikonową bańka chińską jest dużo łatwiejszy i nie wymaga dużej wprawy. Wykonuję nią masaż przy użyciu oliwki i nie mam problemów z siniakami ani wybroczynami na ciele. Jeśli macie problem z skłonnością do naczynek to będzie to dla Was super alternatywa do masażu tradycyjną bańką chińska. Ja z silikonowej bańki chińskiej jestem zadowolona i po piątym masażu zauważyłam lekką poprawę w jędrności skóry oraz spadek cellulitu.