
Przebarwienia skórne szczególnie często widoczne są na skórze twarzy. Z jednej strony mogą stanowić element nabyty naturalnie z drugiej strony mogą być wynikiem wpływu wielu czynników. Niewątpliwie duża ekspozycja słoneczna, czas spędzony na wakacjach nieodpowiednia ochrona filtrami UV, niewłaściwe stosowanie dermokosmetyków może mieć wpływ na powstawanie przebarwień. I choć faktycznie wpływ promieniowania ultrafioletowego ma istotne znaczenie to jednak sam problem powstawania przebarwień jest o wiele bardziej złożony, związany ze skomplikowanymi reakcjami biochemicznymi zachodzącymi w komórkach naskórka. Poniżej zwrócę uwagę jedynie na podstawowy i naturalny mechanizmy obronny zwany melanogenezą oraz ewentualną możlilwość stymulowania przebarwień dermokosmetykami.Przebarwienia nabyte po urlopie a związane z procesem melanogenezy.
Skóra człowieka dzięki samoistnej reakcji w naturalny sposób chroni nas przed negatywnym wpływem promieniowa – mechanizm ten nazywamy właśnie malanogenezą. Działanie to ma na celu złagodzenie wszystkich negatywnych efektów nadmiernego nasłonecznienia.
Proces melanogenezy może jednak w znacznym stopniu modyfikować substancje przyjmowane w postaci doustnej lub aplikowane na skórę, powodując zarówno pojawienie się przebarwień jak rów- nież ich rozjaśnienie oraz regulację tego procesu. Melanogeneza polega na wytworzeniu melaniny wewnątrz melanocytów znajdujących się w warstwie podstawowej naskórka, które pełnią funkcję bariery fotoochronnej. Na melanogenezę mają wpływ czynniki egzogenne i endogenne, które mogą prowadzić do miejscowego nadmiernego wytwarzania melaniny. Nadmiar melaniny jest obserwowany jako melanocytowe plamy, czyli tzw. przebarwienia.
Tak jak powyżej wśród przyczyn powstawania przebarwień, obok nadmiernej ekspozycji na światło UV, wyróżnia się m.in. przesuszanie skóry, zmiany hormonalne czy działanie niektórych leków. Wszystkie te czynniki prowadzą do wzmożonej produkcji barwników z grupy melanin. Zjawisko to związane jest z podwyższoną aktywnością tyrozynazy, czyli kluczowego enzymu dla tego procesu biochemicznego. Hamowanie tego enzymu jest celem działania wielu dermokosmetyków przeznaczonych do profilaktyki lub redukcji przebarwień skórnych. Dermokosmetyki o takich właściwościach zawierają różne składniki aktywne wpływające na rozjaśnienie a nawet całkowite usunięcie przebarwień – zapraszamy do odwiedzin sklepu DermKos www.dermkos.pl/sklep/.
W naszym gabinecie kosmetycznym DermKos www.dermkos.pl z powodzenie od wielu lat stosuje się terapie usuwającą przebarwienia za pomocą Terapii Cosmelan łączonej z zabiegami autorskimi marki DermKos. W moim przekonaniu jest to jedyna dostępna na rynku metoda przynosząca tak dobre efekty.
Zabieg preparatem Cosmelan jest bardzo intensywny w działaniu i stosowany najczęściej w terapii płytkich oraz głębokich przebarwień posłonecznych, a okres samej rekonwalescencji po zabiegu jest przeważnie niedłuższy niż trzy tygodnie. Dodatkowo do zalet Terapii Cosmelan można zaliczyć:
- regulacja wydzielania łoju
- zmniejszenie i eliminacja plam pozapalnych
- rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry, piegi
- stymulacja i odnowa kolagenu,
- intensywne działanie przeciwstarzeniowe
Zasadniczo terapia opiera się o wykorzystanie substancji hamujących tyrozynazę – kluczowy enzym w procesie tworzenia barwnika skóry – melaniny. Bogaty zestaw substancji aktywnych zawartych w preparatacie Cosmelan działa przez blokowanie tego enzymu oraz odwracanie przemian metabolicznych w łańcuchu melanogenezy.
Terapia preparatem Cosmelan zawiera niezwykle bogaty zestaw składników aktywnych:
-
kwasy: azelainowy i kojowy – hamują syntezę tyrozynazy, kluczowego enzymu w procesie powstawania melaniny; posiadają także właściwości antybakteryjne, regulują wydzielanie łoju
-
arbutyna – hamuje syntezę tyrozynazy
-
kompleks Tyrosinol (inhibitor tyrozynazy) – hamuje syntezę barwnika melaniny
-
wyciąg ze szczawiu Rumex canadensis (occidentalis) – ekstrakt rośliny pokrywającej prerie północnej Kanady; posiada silne właściwości hamowania tyrozynazy, przeciwdziała rumieniowi
-
wyciąg z lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra) – działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
-
wyciąg z aloesu (Aloe Barbadensis) – posiada działanie kojące i łagodzące podrażnienia, odmładza,
-
niacynamid – posiada właściwości przeciwzapalne,
-
Bisabolol – działa odmładzająco,
-
etoksydiglikol – działa odmładzająco, poprawia penetrację pozostałych składników aktywnych,
-
kwas salicylowy – działa antybakteryjnie,
-
witamina E – silny antyoksydant,
-
witamina A – odmładza, stymuluje odnowę komórkową,
-
witamina C – posiada silne właściwości antyoksydacyjne, stymuluje syntezę kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne.
Anna Makowiecka-Ronczewska DermKos