
Trądzik a żywienie.
Trądzik może pojawiać się na skórze w efekcie procesu oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Nasze żywienie ma bezpośredni wpływ na powstawanie wykwitów trądzikowych i stan skóry. Na niekorzyść skóry z trądzikiem działają przede wszystkim produkty wysokoprzetworzone, które w procesie obróbki przemysłowej, mają dodawane duże ilości cukru, tłuszczu, soli, konserwantów, wzmacniaczy smaku i zapachu, barwników czy emulgatorów. Oznacza to, że należy unikać spożywania słodyczy, dań typu fast food, słonych przekąsek, napojów gazowanych oraz produktów, które zawierają w składzie dużą ilość konserwantów. Przy diecie na trądzik młodzieńczy zdecydowanie należy też ograniczyć stosowanie ostrych przypraw i alkoholu, które wpływają niekorzystnie na kondycję skóry trądzikowej. Dieta, która polecana jest przy problemach z trądzikiem, powinna być bogata w zdrowe, jak najbardziej naturalne i lekkostrawne produkty pomagające oczyścić nasz organizm z toksyn. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest picie wody, herbat ziołowych, zdrowych warzywno-owocowych soków i lekkich naparów owocowych.
Celulit a żywienie.
Dieta na cellulit to nie tylko intensywne nawadnianie organizmu. Okazuje się, że wśród produktów spożywczych mamy także te, które pomogą nam chronić się przed cellulitem.
Skuteczna dieta antycellulitowa powinna uwzględniać w jadłospisie produkty bogate w witaminę C i błonnik, a w rezultacie oczyszczać i odwadniać organizm. Ważne, aby wykluczyć z diety produkty tłuste i smażone oraz słodycze, będące źródłem cukrów prostych. Polubmy rośliny strączkowe. Mimo że są kaloryczne, możemy je jeść raz/dwa razy na tydzień. Bardzo ważne w walce z cellulitem jest nawodnienie organizmu. Najlepsza w tym przypadku jest woda niegazowana, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny oraz soki owocowe i warzywne bez dodatku cukru. Nie pijmy płynów, które odwadniają nasz organizm (kawa, mocna czarna herbata, alkohol). Warto pić zieloną herbatę zawierającą teobromine, która stymuluje uwalnianie magazynowanych w organizmie tłuszczów. Dodatkowo przyspiesza ona metabolizm, hamuje wchłanianie tłuszczy oraz pomaga regulować poziom glukozy. Jest także źródłem witamin A, B, C, E, K, PP. Wśród mikroelementów znajdziemy w niej istotne dla skóry potas i cynk. Aby zauważyć wyraźny jej wpływ na ciało, należy wypijać trzy filiżanki dziennie. Ważne, by nie zalewać jej wrzątkiem, który zabija szczególne właściwości oraz smak zielonej herbaty. Brokuły są nieocenione w diecie antycellulitowej. Posiadają wyjątkowy składnik, którym jest kwas liponowy. Zapobiega on procesowi twardnienia kolagenu w skórze, w wyniku którego powstaje cellulit. Brokuły są także bogatym źródłem witaminy C, która bierze udział w odbudowie kolagenu, co wpływa pozytywnie na redukcję cellulitu. Warzywo to jest źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę jelit. Produkty pełnoziarniste są bogate w antyoksydanty, które pomagają naszemu ciału walczyć z toksynami powodującymi cellulit. Ciemne pieczywo, otręby, płatki owsiane, grube kasze, brązowy ryż czy makaron przez długi czas uwalniają składniki odżywcze, dając na dłużej uczucie sytości. Buraki oczyszczają nasz organizm nie tylko z toksyn, ale także cholesterolu. Dlatego warto włączyć do diety sok z surowych buraków, który możemy wzbogacić jabłkiem lub marchwią.
Co zrobić z przetłuszczającą się skórą twarzy?
Twój stan skóry jest często odbiciem tego, co znajduje się na Twoim talerzu. Włączenie do diety witamin z grupy B, A, C oraz E, produktów bogatych w cynk, siarkę i antyoksydanty może trwale poprawić cerę. Co może pomóc na przetłuszczającą się skórę twarzy? Przede wszystkim sięgaj po sezonowe warzywa i orzechy. Dużo antyoksydantów znajduje się w jagodach, szparagach, winogronach, borówkach czy zielonej herbacie. Witamina B6 jest kluczowa, zwłaszcza kiedy dokuczają Ci zmiany trądzikowe. Znajdziesz ją w zielonych warzywach, takich jak szpinak czy brokuły. Warto pamiętać o rybach, zwłaszcza morskich. Zawierającą one dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tych nasyconych, które obecne są w mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego staraj się unikać. Pomarańczowe warzywa, jak marchew i papryka, pomagają utrzymać ładny kolor skóry bez konieczności narażania się na szkodliwe działanie słońca, a dodatkowo zawierają mnóstwo witaminy A.Cynku szukaj w jajach i drożdżach, a siarki w suszonych owocach. Niestety, alkohol, papierosy, czekolada, słodycze czy ostre potrawy mogą zaostrzać stany zapalne na twarzy, w tym grudki oraz trądzik. Podobnie produkty przetworzone, pełne konserwantów i barwników −mogą powodować powstawanie zmian, utrudnić leczenie obecnych i spowodować nadprodukcję łoju.
Jak pielęgnować włosy, które się przetłuszczają?
Przetłuszczanie się włosów spowodowane jest nadczynnością gruczołów łojowych zlokalizowanych na skórze głowy. Wielu specjalistów twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest codzienne mycie włosów specjalnymi produktami dla przetłuszczających się włosów. Z drugiej strony jednak, częste mycie włosów stymuluje gruczoły łojowe do produkcji tłuszczów, więc im częściej myjesz skórę głowy i włosy, tym bardziej będą się one przetłuszczać. Szampon do przetłuszczających się włosów stosuj jedynie w problematycznych miejscach np jak masz włosy tłuste jedynie przy czubku głowy, zastosuj środek w problematycznym miejscu, a resztę włosów umyj oddzielnym szamponem. Właściwa pielęgnacja włosów pomoże ci pozbyć się kłopotliwego problemu.
Polecam
- Używaj kosmetyków do przetłuszczających się włosów.
- Nakładaj specjalny szampon tylko na tłustą część włosów, natomiast pozostałe partie włosów pokryj szamponem nawilżającym lub dodającym objętości.
- Pozostaw szampon na włosach dłużej niż zwykle, aby wzmocnić jego działanie.
- Unikaj energicznego pocierania lub masowania tłustych partii włosów, stymulacja gruczołów łojowych prowadzi do zwiększenia produkcji naturalnych tłuszczów.
- Nigdy nie wiąż mokrych włosów na czubku głowy, ponieważ prowadzi to do przenoszenia tłuszczu na pozostałe partie fryzury.
- Zmywaj szampon tylko zimną lub letnią wodą, dzięki czemu wyregulujesz poziom wydzielania tłuszczów.
- Stosuj suchy szampon do usunięcia nadmiaru olejków z powierzchni włosów.
- Upinaj włosy do góry i z dala od twarzy.
- Stosuj maseczki do włosów z dodatkiem glinki, która posiada właściwości oczyszczające.
- Myj włosy maksymalnie 3 razy w tygodniu.
Pamiętajmy, że zmiana diety na zdrową bardzo mocno wpłynie na stan naszej skóry. Dlatego częściej decydujcie się na warzywa, owoce, pijcie dużo wody, wyeliminujcie kawę i czarną herbatę.